Balkanu perle - albanija
Albānija jeb Shqipëria manā ceļojumu sarakstā atradās jau gadus piecus, un īpaši pēdējā gada laikā izjutu milzīgu kāri šo valsti beidzot apciemot. Tā kā šobrīd dzīvoju Itālijā, un lidojums uz galvaspilsētu Tirānu ir salīdzinoši īss un lēts, man vairs nebija attaisnojumu to pārlikt. Teikšu tā - biju dzirdējusi, ka Albānija ir vēl līdz galam nenovērtēta Balkānu pērle, bet pavisam noteikti nebiju gatava kam tik iespaidīgam. Visu ceļojuma laiku biju bez vārdiem. Dabas pārbagātība ar kristāldzidru jūru, iespaidīgiem kalniem un šarmantām pilsētām, izcila virtuve, sena vīna kultūra un sirsnīgi vietējie. Ilgus gadus valsts bijusi slēgta, tāpēc vēl joprojām ir līdz galam neiepazīta, bet tik harmoniska un krāšņa vienlaikus. Šis ir lielisks laiks, lai dotos uz Albāniju, jo, lai gan ar katru gadu tūristu skaits turpina pieaug, tā vēl joprojām ir klusa, mirpilna un glabā sevī tik īpašo autentiskumu. Arī cenu ziņā šī valsts ir īpaši draudzīga - vēl joprojām lētākā Eiropā.
Albānijā pavadīju 5 dienas - divas no tām galvaspilsētā Tirānā, divas piejūras pilsētā Dhërmi un pēdējo - glenznainākajā no pilsētām - Beratā.
TIRĀNA
Lai gan Tirānai nepiemīt Romas vai Parīzes skaistums, tai vienalga ir savs unikālais šarms, kuru pirmajā mirklī ir sarežģīti nolasīt. Galvaspilsētas centrs ir salīdzinoši neliels, taču tajā vienuviet atrodams viss - komunisma laika ēkas, haotiski iekļautas starp stiklotiem milzu birojiem un pieczvaigžņu viesnīcām, bunkuri un mošejas, un visam pa visu - mūsdienīgi iepirkšanās centri. Tirāna šķiet nedaudz nepareiza, tomēr tā ir viscaur interesanta. Iesaku atvēlēt laiku arī pastaigai vietējo gidu pavadībā, lai uzzinātu vairāk par pilsētas vēsturi un būtību. Tūres var apskatīt un pieteikt šeit. Tirānā atrodas arī daudz apskates vērtu muzeju - Nacionālais Vēstures Muzejs, kārtīgi apslēptā House of leaves, kurā iekārtots Slepenās novērošanas muzejs, BunkArt 1 un BunkArt 2, kas iekārtoti lielākajos pilsētas bunkuros un unikālā veidā iepazīstina ar 45 gadu ilgo komunisma režīmu Albānijā un citi.
Padalos ar vietām, kuras apmeklēju Tirānā:
Nacionālais Vēstures Muzejs
Kā jau ikviena no Balkānu valstīm, arī Albānija ir piedzīvojusi nemierīgus un asiņainus laikus, tai skaitā arī komunistisko režīmu. Nacionālais Vēstures Muzejs ir svarīgakais muzejs valstī, un, tajā skaidri dokumentētas vēsturiskās piezīmes. Nelielu vilšanos gan sagādāja tas, ka angliskais tulkojums muzejā ir ļoti maz, tāpēc atliek vien skatīt foto un tekstu mēģināt iztulkot ar Google Translate palīdzību.
Galvaspilsētas sirds - Skanderberga laukums
Skanderbergs bija nacionālais tautas varonis, kurš vadīja sacelšanos pret Osmaņu impēriju un guva vairākas svarīgas uzvaras. Vēl šobaltdien Skanderbergs ir tautas lepnums, un viņa vārdā nodēvētas ne tikai ielas, bet arī galvenais pilsētas laukums. Laukumā atrodas Skandenberga piemineklis, Albānijas Nacionālā opera un balets, Nacionālā bibliotēka, Et’hem Bei mošeja, Albānijas Banka un citi nozīmīgi objekti. Tā kā Tirānas pilsētas izveidē savu roku pielikuši arī itāļu arhitekti, daudzās no ēkām var saskatīt klasiskas itāļu villu dizaina iezīmes.
Albāņu virtuve brokastīs, pusdienās un vakariņās
Albāņu virtuve ir patiesi IZCILA. Svaigi un grilēti dārzeņi, sulīgi gaļas ēdieni un bagātīgas veģetāro ēdienu opcijas. Protams, visus virtuves šedevrus man neizdevās nobaudīt, bet par maniem absolūtiem favorītiem kļuva:
Fërgesë - sautēta paprika, tomāti un citi dārzeņi kūstoša fetas siera un jogurta mērcē
Byrek - kārtainās mīklas pīrāgs ar dažādiem pildījumiem (gaļu, sieru, spinātiem u.c.),
Petulla - albāņu pončiku versija. Karsti kūpoši, maigi un mutē kūstoši…
Ashure - no graudiem, augļiem un riekstiem gatavots deserts.
Esot Albānija, noteikti jānodegustē arī šīs valsts vīni. Iesaku apmeklēt arī kādu no vīna darītavām , un, jo īpaši nobaudīt valsts lepnumu - Çobo vīna darītavas ražojumus. Çobo vīna darītava atrodas netālu no Beratas.
Kur baudīt tradicionālo virtuvi Tirānā:
ODA Restaurant - Rruga Riza Jasa, Tirana 1015 Albania
ERA Restaurant - Rruga Ismail Qemali, Tirana 1000, Albania
MULLIXHIU Restaurant - Shëtitorja Lasgush Poradeci Hyrja e Parkut tek Diga e Liqenit Artificial Tirana, 1019, Albania
Kristus Augšāmcelšanās katedrāle
Lielākā baznīca Albānijā atrodas pašā pilsētas centrā un, tā uzcelta tikai 2012. gadā. Katedrāle ir ļoti grezna un iespaidīga, tāpēc, dodoties pastaigā, iesaku veltīt laiku, lai apskatītu to arī no iekšpuses.
Piejūras paradīze - Dhërmi
No nelieliem ciematiņiem līdz lielām kūrortpilsetām - Albānijas piekraste ir pilna burvīgu vietu! Mēs vēlējāmies izvairīties no pūļiem, tāpēc izlaidām populārākos kūrortus - Sarandë un Ksamil, un, par labu lēmām piejūras pilsētiņai Dhërmi. Būtībā nav tik svarīgi, kuru no vietām apmeklēt, jo Albānijas krastos mierīgi varētu uzņemt kādu no “MAMMA MIA!“ ainām. Tā kā Grieķija ir turpat kaimiņos, it visur ir klātesoša kaimiņvalsts šarmantā noskaņa - sākot ar šaurajām un akmeņainajām ieliņām, līdz kristāldzidram ūdenim un krāšņiem augiem. Piejūras vietās noteikti jābauda arī jūras veltes.
1000 logu pilsēta - Berata
Berata ir gleznainākā un tradīcijām bagātākā Albānijas pilsēta, nereti dēvēta par pilsētu ar 1000 logiem. Ja vēlaties apmeklēt kaut vienu pilsētu ārpus pludmales zonas, tai noteikti ir jābūt Beratai. Tās unikālā arhitektūra ir vismaz 500 gadus sena, un 2008. gadā tā iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Neticami pasakaina. Tajā viegli un neplānoti sanāk aizmaldīties, jo, kur vien veries - skats liek elpai aizrauties. Akmeņainā taciņa taisni, bet, kas par skatu labajā pusē un ak, kas par zelta vērtu ainavu tur lejā un tur - atkal pa kreisi! Vietējie šeit kā mūsu latgaļi - atvērti, laipni un ļoti runīgi. Katram pa interesantam stāstam azotē. Arī viesnīcu cenas Beratā ir izteikti zemas, piedāvājot arī gardu tradicionālo brokastu galdu. Ja ir viena vieta, kur es patiesi jau ilgojos atgriezties, tā ir Berata. Pavadījām tikai 1 nakti, bet tas pavisam noteikti bija par maz. Uz drīzu atgriešanos!
… un vēl pāris ieteikumu
Lielākoties norēķinus iespējams veikt tikai skaidrā naudā, taču gandrīz visur iespejams maksāt arī ar EUR. Vietējā valūta LEK gan būs izdevīgāka.
Albānija ir salīdzinoši lēta valsts - ēdiens, naktsmītnes un arī transports. Pirms auto nomas gan kārtīgi apdomājiet divreiz, vai esat tam gatavi, jo uz Balkānu ceļiem noteikumi ir nedaudz citi, vai pareizāk sakot - tādu nav. Arī kalnu ceļi ir šauri un līkumoti. Vienvārdsakot, lieka uzmanība noderēs. Mēs izmantojām sabiedriskos autobusus un taksometrus, viss bija laikā un bez lieka stresa :)
Albānija un citas Balkānu valstis vēl aizvien nav populārākā izvēle tūristu galamērķiem un vairākkārt saņēmu jautājumus un komentārus par drošību valstī. Pirmās divas dienas pavadīju viena un nevienā brīdī nesajutos nedroši. Vietējie ir no sirds draudzīgi, tāpēc mans silts ieteikums ir mazāk klausīties, bet vairāk uzdrīkstēties, baudīt un iepazīt. Šis nenoliedzami ir bijis viens no maniem līdz šim iespaidiem bagātākajiem ceļojumiem un ceru atgriezties jau nākamgad!